Razem w ramach ochrony środowiska

Czy wiesz, że do głównych obowiązków podmiotów gospodarczych działających na terenie Polski oraz Unii Europejskiej należą między innymi prowadzenie sprawozdawczości środowiskowej oraz posiadanie stosownych decyzji z zakresu ochrony środowiska.

Dowiedz się więcej

Oleje spożywcze

Oleje roślinne bardzo korzystnie wpływają na nasze zdrowie. Są bardzo cennym źródłem witaminy E (która m.in. wzmacnia odporność) oraz niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych.

Kwasów tych ludzki organizm nie produkuje samodzielnie, dlatego istotne jest dostarczanie ich w żywności. Zapewnienie organizmowi kwasów typu omega 6 nie jest trudne. Są one powszechne we współczesnej diecie: występują np. w  mięsie, mleku, jajach. Gorzej jest z kwasami Omega 3, których spożywamy za mało.

Proporcja spożycia kwasów omega 3 i 6  powinna być zbliżona do relacji 1:1, natomiast bardzo często wynosi nawet 20:1 na rzecz kwasów Omega 6. Aby to zmienić, warto spożywać więcej produktów z Omega 3 lub w bliskiej 1:1 proprocji Omega 6 do Omega 3 -tak jak np. olej lniany, orzechowy, rzepakowy, czy olej z lnianki. Zaleca się yakże silne ograniczenie występowania w naszej diecie kwasów Omega 6 tak aby zbliżyć się do właściwej proporcji. Niektóre oleje roślinne zaleca się jako narzędzie profilaktyki zdrowotnej, także antyrakowej (zwłaszcza olej lniany). Aby olej był zdrowy musi być jednak prawidłowo wytworzony to kluczowa kwestia.

Jak produkuje się oleje spożywcze w Kaliszu?


Tłoczenie na zimno

Kwestia tłoczenia oleju jest kluczowa dla jego ostatecznej jakości i zawartości korzystnych składników. Najlepszą jakość spotykaną w olejach spożywczych z Kalisza otrzymuje się z pierwszego tłoczenia na zimno. Olej jest wyciskany pod wzrastającym ciśnieniem, stopniowo zwiększa się także temperaturę, która nie może jednak przekroczyć stopnia spotykanego w przyrodzie przy pełnym nasłonecznieniu.

Tłoczenie na ciepło

Większą wydajność procesu tłoczenia zapewnia zwiększenie temperatury. Niestety taki olej nie jest już tak wartościowy jak zimnotłoczony.  Pozostałością po pierwszym tłoczeniu na zimno są resztki nazywane ciastem olejowym. Znajdują się w nich znaczne ilości oleju. Aby je wydobyć stosuje się proces ekstrakcji. Polega on na dodaniu rozpuszczalnika lub niedrogiego oleju i podgrzewaniu. Powstały wizualnie przypomina olej zimnotłoczony.

Rafinacja

Najbardziej zaawansowanym procesem stosowanym w Kaliszu jest rafinacja. Rafinowane oleje spożywcze są zazwyczaj przejrzyste i pozbawione smaku, koloru i zapachu. Dlaczego więc stosuje się tą technologię? Uzyskany produkt zyskuje większą trwałość, odbywa się to jednak kosztem wartości odżywczych.